„Moje pięć groszy w słusznej sprawie …”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 czerwca 2016

Już w najbliższą sobotę, 18 czerwca w Hali Sportowej Częstochowa będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Jego uczestnicy podejmą się próby bicia rekordu Guinnessa w kategorii największa mozaika monet. Honorowy patronat nad impreza pod hasłem „Moje pięć groszy w słusznej sprawie …” objął prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- Wydarzenie ma zwrócić uwagę zarówno na problem przemocy wobec dzieci, stąd hasło "Nie pytaj, kogo kocham bardziej", jak i również na sytuację niewidomych. Układając wspólnie mozaikę z pięciogroszówek stajemy się twórcami pracowni dla dzieci niewidomych, która powstaje w ramach projektu Przedpokój Marzeń Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa - mówi Zbigniew Matyszczak, koordynator próby bicia rekordu Guinnessa.

Do podjęcia oficjalnej próby bicia rekordu Guinnessa potrzebne jest 480 tys. pięciogroszówek. Uczestnicy muszą ułożyć mozaikę o wielkości 160 m2.

Głównym celem akcji jest powołanie do życia pracowni tyfloinformatycznej przy Ośrodku Wychowawczo-Rewalidacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej PZN w Częstochowie. – Mamy sprzęt komputerowy, ale jest on starej generacji. Niedawno otrzymaliśmy jeden komputer z oprzyrządowaniem z PFRON-u, który nam nie wystarcza – twierdzi Ilona Juszczyk, dyrektor Ośrodka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej PZN w Częstochowie. – Dla osób słabowidzących potrzebny jest dodatkowy program powiększający. Osoba niewidoma musi mieć z kolei specjalny program dźwiękowy, czyli syntezę mowy. Bardzo cennym urządzeniem jest również linijka brajlowska, dzięki której osoba niewidoma może samodzielnie odczytywać to, co jest na monitorze. Koszt takiego oprzyrządowania sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Układanie mozaika będzie odbywać się w Hali Sportowej Częstochowa w godz. 7-20.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie