Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów

Ruszyła ogólnopolska kampania „POWRÓT DO KIN STUDYJNYCH”!

30 lipca 2020

organizowana przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych  przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Kina studyjne od lat pełnią istotną rolę w życiu kulturalnym Polaków – są miejscami poważnej rozmowy o kinie i życiu, które to kino pokazuje. Łączą ludzi z pasją, kochających nie tylko filmy, ale i wspólne doświadczanie kultury, promują młodych polskich twórców i tytuły często niełatwe, ale ważne i potrzebne. 12 marca, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, została podjęta decyzja o zamknięciu instytucji kultury, w tym ponad 230 małych i średnich kin. Kina te nie trwały bezczynnie w trakcie lockdownu. Aby zachować kontakt z Widzami i wciąż realizować misję promocji kina artystycznego, Stowarzyszenie Kin Studyjnych będące od niedawna operatorem programu Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, powołało do życia największe wirtualne kino zrzeszające na jednej platformie kilkadziesiąt podmiotów. Dzięki MOJEeKINO.pl Widzowie mogli zaprosić swoje ulubione kino do domu i cieszyć się specjalnie wyselekcjonowanym repertuarem, którego próżno szukać na tradycyjnych platformach VOD.

Ale doskonale wiemy, że prawdziwa magia kina kryje się w ciemnej sali kinowej. I czas, by tę magię odkryć na nowo. Odkryć w małych, przytulnych kinach studyjnych.

W kampanię „Powrotu do kin studyjnych” zaangażowali się uznani polscy artyści, m.in. Marta Frej czy Andrzej Pągowski, którzy zaprojektowali dedykowane akcji plakaty. Powstały grafiki promujące wydarzenie, z bohaterami znanych każdemu klasyków światowej kinematografii, takich jak „Lśnienie” (reż. Stanley Kubrick, 1980), czy „Cast Away: Poza światem” (reż. Robert Zemeckis, 2000).

Ponadto, w wybranych kinach w całej Polsce, w dniach 24-26 lipca, widzowie będą mogli kupić bilety w promocyjnej cenie na specjalnie wyselekcjonowany repertuar filmowy - wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/649903202283998/.

 

Gorąco zachęcamy do wybrania się do swojego lokalnego kina studyjnego, z tradycją, często kameralną małą salą, na seans, który na pewno zapadnie długo w pamięć.

 

 

W KINIE STUDYJNYM OKF ILUZJA, w dn. 24 – 26 lipca,  wszystkie bilety w promocyjnej cenie 15 zł.

 

W repertuarze proponujemy  :

 

24 VII

PT

16:15

xABO: Ksiądz Boniecki 73’

18:00

Jak być dobrą żoną              110’

20:30

Cóż za piękny dzień        107’

 

25 VII

SOB

14:30

Jak być dobrą żoną        110’

17:00

xABO: Ksiądz Boniecki       73’

 

26 VII

N

16:15

xABO: Ksiądz Boniecki 73’

18:00

Cóż za piękny dzień             110’

20:30

Jak być dobrą żoną         110’

 

 

 

xABo : KSIĄDZ BONIECKI

Polska 2020, 73 min., reż. Aleksandra Potoczek   

Dokument biograficzny. Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

 

CÓŻ ZA PIĘKNY DZIEŃ

USA 2019, 107 min., reż. Marielle Heller

wyk.: Tom Hanks, Matthew Rhys, Enrico Colantoni i in.

Film – antydepresant, kino z duszą, które uczy nas mówić o emocjach i przepracowywać różnorakie traumy. Pozbawiona patosu i szczera opowieść o triumfie dobra nad goryczą i cynizmem. To historia rodziny, która w obliczu ostateczności podejmuje wysiłek, by zbudować się na nowo. Pokazuje, że warto odsunąć ego z drogi do przebaczania. I że wybaczenie to nie jest akt słabości, a, czasami, samoocalenie, prawdziwy gest miłości do samego siebie. Całość oparta jest na prawdziwej historii przyjaźni Freda Rogersa i dziennikarza Toma Junoda. Kiedy znużony życiem dziennikarz poznaje Rogersa, powoli porzuca swój sceptycyzm, ucząc się empatii, uprzejmości i przyzwoitości od najbardziej lubianego w Ameryce sąsiada.

 

JAK BYĆ DOBRĄ ŻONĄ

Francja 2019, 109 min., reż. Martin Provost

wyk.: Juliette Binoche, Edouard Baer, Yolande Moreau, Noémie Lvovsky i in.

Pełna wdzięku i humoru opowieść o kobiecej solidarności i walce o równość płci, rozgrywająca się w przeddzień rewolucji seksualnej z lat 70. Inspiracją do filmu były autentyczne poradniki dla kobiet oraz własne, rodzinne wspomnienia reżysera. W czasach gdy obowiązkiem kobiety było posłuszeństwo wobec męża, Paulette wraz z małżonkiem prowadzą prywatną szkołę dla dziewcząt z dobrych domów. To w niej nastolatki uczą się, jak być perfekcyjną żoną, matką i gospodynią. Niestety po nagłej śmierci męża Paulette odkrywa, że szkoła jest na skraju bankructwa i ona sama musi wziąć sprawy w swoje ręce. Sytuacji nie ułatwiają masowe protesty z maja 1968 roku, feminizm i rewolucja seksualna, która z dnia na dzień zmienia społeczeństwo i świat dookoła. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie