Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów

Repertuar Wrzesień 2019r.

2 września 2019


7.09.2019, godz. 20.00 Sala koncertowa

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEKSTET | 16. NOC KULTURALNA

 

Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofony
Wojciech Niedziela – fortepian, Sławek Kurkiewicz – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja, Henryk Miśkiewicz - saksofon altowy, Robert Majewski – trąbka

Organizatorzy: OPK Gaude Mater, Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana

Wstęp za okazaniem karnetu na Noc Kulturalną w cenie 17 zł19.09.2019, godz. 18.00 Foyer Filharmonii
WERNISAŻ WYSTAWY MARKA MSZYCY „EWOLUCJA”

Marek Mszyca, rocznik 1989, mieszka i pracuje w Częstochowie. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Malarstwa, na kierunku Malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2015). Wcześniej licencjat (2013) w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych, na kierunkach Grafiki Użytkowej oraz Malarstwa Sztalugowego.

Uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, w tym:
2019 Wystawa indywidualna pt. „Abstrakcje” w galerii Konduktorownia w Częstochowie.
2018 Wystawa indywidualna w pt. „Kolor gra główną rolę” w Galerii Wejściówka w Częstochowie.
2018 Wystawa zbiorowa pt. „Przemiana” w Pałacu Sztuki w Krakowie.
2017 Wystawa zbiorowa pt. „Ślad” w galerii Konduktorownia w Częstochowie.
2017 Wystawa indywidualna pt. „Maski. Poszukiwanie siebie” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
2016 Wystawa zbiorowa pt. „7” (malarstwo, rysunek), organizowana przez grupę artystyczną Aspiranci w Tarnowie.
2015 Wystawa prac malarskich w ramach projektu Art Panel, z inicjatywy UBS Art Decoder w Krakowie.
2015 Wystawa prac rysunkowych w teatrze Barakah w Krakowie.
2014 Wystawa zbiorowa malarstwa pt. “Bezsenność” w ramach wydarzenia RE:FORMAT, organizowanego przez grupę artystyczną Aspiranci w Tarnowie.
2014 Udział w dwóch edycjach projektu malarskiego „Obraz w pigułce” dla Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie.
2014 Wystawa zbiorowa malarstwa „Miejski Azyl” w Cafe Foyer w Krakowie.
2013 Wyróżnienie plakatu “Stop and think” do wystawy w XII International Triennial of the Political Poster Show w Starym Ratuszu Miejskim w Mons, Belgia.
2012 Ekspozycja plakatu na wystawie pt. „W starym kinie” zorganizowanej przez Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
2012 Ekspozycja ilustracji do wybranych bajek w Klubie Muzycznym Malwa w Krakowie.

O swojej najnowszej wystawie autor pisze: „Ewolucja” to wystawa pokazująca moje dotychczasowe poszukiwania w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od wczesnych prac przedstawiających, poprzez rysunek monochromatyczny i barwny aż do dynamicznych i wysyconych kolorem prac abstrakcyjnych. Na mój rozwój artystyczny wywarły wpływ prace artystów tworzących w duchu ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Wciąż poszukuję właściwych narzędzi i środków wyrazu, za pomocą których próbuję realizować swoje zamierzenia. Wyraźne linie i odważne pociągnięcia, działanie plamą, dużą płaszczyzną i tonowaniem waloru. Tym wszystkim staram się wyrazić swoje emocje i przemyślenia, zostawiając równocześnie odbiorcom szerokie pole do własnej interpretacji moich prac. Obecnie bliżej mi do prostoty niż do długiego opisu. Próbuję ograniczać formę, aby przez układ linii i nakładanie się plam, prace mogły przemawiać same.

Na wernisaż wstęp wolny. Wystawę można oglądać do 27.10.2019 podczas imprez odbywających się w Filharmonii20.09.2019, godz. 19.00 Sala koncertowa
INAUGURACJA 75. JUBILEUSZOWEGO SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2019/2020

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak - przygotowanie chóru
Damian Chróściński - tenor
Adam Klocek - dyrygent
Jacek Woleński - prowadzenie koncertu

 

W programie:
Stanisław Moniuszko - Mazur weselny
Stanisław Moniuszko - Nowy Don Kiszot czyli sto szaleństw – uwertura
Stanisław Moniuszko - Polonez uroczysty Es-dur
Stanisław Moniuszko - Wesołe kumoszki z Windsoru
Stanisław Moniuszko - Sonety krymskie

Jubileuszowy 75. Sezon Artystyczny 2019/2020 zostanie zainaugurowany kompozycjami Stanisława Moniuszki, wśród których przeważać będą utwory mniej znane, odbiegające od kanonu, z którym kojarzymy twórcę „Halki". Nasz projekt „Moniuszko znany a nieznany' - którego pierwszy etap stanowiła inscenizacja koncertowa „Strasznego dworu” zaprezentowana w Filharmonii Częstochowskiej na zakończenie 74. sezonu artystycznego - dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Moniuszko 2019 - promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, i włączono w program oficjalnych obchodów Roku Stanisława Moniuszki uchwalonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

 

Cena biletów: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 18 zł (UTW)


 

KONCERTY W RAMACH CYKLU MUZYKA W ŚWIĄTYNIACH

Wystąpi: Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, Janusz Siadlak – dyrygent
Juliusz Sętowski, Dyrektor Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy – prowadzenie

23.09.2019, godz. 19.15 Kościół pw. św. Józefa w Częstochowie

24.09.2019, godz. 19.15 Kościół pw. św. Barbary i Andrzeja Apostoła w Częstochowie

25.09.2019, godz. 19.15 Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie

„Muzyka w Świątyniach” to wyjątkowa podróż w czasie, odbywająca się przy dźwiękach sakralnej muzyki chóralnej. Każdy z koncertów – unikatowy i niepowtarzalny - przenosić będzie publiczność w świat historii, która namacalna jest we wnętrzach niezwykłych częstochowskich świątyń.
Ta niecodzienna wędrówka przybliży mieszkańcom Częstochowy wydarzenia z przeszłości, które kształtowały nasze dzieje i zwróci uwagę na skarby architektury.

Organizator: Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Sztuki, Współorganizator: Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana

Wstęp wolnyVIII FESTIWAL MUZYCZNY RODZINY BACHÓW

27.09.2019, godz. 19.00 Koncert w dawnym stylu Sala koncertowa

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Janusz Siadlak – dyrygent

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum

Paula Maciołek – sopran | Agnieszka Monasterska – alt | Jakub Pawlik – tenor | Jacek Ozimkowski – bas

Małgorzata Janicka-Słysz - prowadzenie koncertu

W programie: Romuald Twardowski - Koncert staropolski, Tryptyk mariacki; Henryk Mikołaj Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu, Johann Sebastian Bach - Msza A-dur BWV234

 

28.09.2019, godz. 19.00 „Seconda Pratica” - Live Act Szafa Gra, Al. NMP 37/9

Duet Fisherboyz, łódzki duet producentów oraz live performerów muzyki elektronicznej w składzie: Piotr Matula i Maciej Milczarek

 

29.09.2019, godz. 17.00 BaROCK&ROLL Sala kameralna  

Electric Often Hides: Michał Walczak – gitary | Paweł Surman – trąbka | Jakub Łępa - saksofon tenorowy | Jędrzej Tukaj - instrumenty perkusyjne Bartek Bednarek - gitara basowa | Frank Parker – perkusja

 

 

Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów po raz kolejny zachęca do spojrzenia na muzykę klasyczną z szerokiej i elastycznej perspektywy. W ramach VIII już edycji przygotowaliśmy  3 wydarzenia – każde unikatowe i prezentujące muzykę Bacha i jemu współczesnych w bardzo różnych odsłonach. Festiwal rozpocznie „Koncert w dawnym stylu” – bogaty repertuarowo i wykonawczo prezentujący tradycję w mistrzowskim stylu. Obok zachwycającej Mszy A-dur Bacha, zabrzmią również: Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Koncert staropolski i Tryptyk mariacki Romualda Twardowskiego. Koncert zbudowany w oparciu o najlepsze praktyki muzyki poważnej będzie niezwykłą podróżą przez klasykę w dawnym stylu. Dzień drugi to przygotowany specjalnie na Festiwal performance „Seconda Pratica”, który w formie koncertu-improwizacji połączy przestrzeń muzyki elektronicznej z barokowymi inspiracjami. Występ przygotowany został przez łódzki duet producentów oraz live performerów muzyki elektronicznej w składzie: Piotr Matula i Maciej Milczarek. Trzecim koncertem będzie powrót do klasyki, ale tym razem rocka i jazzu, które świetnie dogadują się z barokiem. BaRock&Roll to zestaw najsłynniejszych motywów baroku w rockowych i jazzowych aranżacjach przygotowanych przez Michała Walczaka wraz z zespołem.

 

Cena biletów na koncerty 27 i 29.09.2019: 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), 20 zł (UTW)

 


Więcej szczegółów oraz sprzedaż i rezerwacja biletów online na www.filharmonia.com.pl  
Kasa Filharmonii, tel. 795 451 438 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 19.00
Impresariat Filharmonii, tel. 34 324 18 54

Pliki do pobrania