Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów
ZMIANY ORGANIZACYJNE W NASZYM OŚRODKU W RAMACH PROJEKTU “KOMPLEMENTARNI W DZIAŁANIU”
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie wdraża nowy model pracy, w ramach którego praca socjalna została oddzielona od zadań administracyjnych i świadczenia usług socjalnych. Efektem jest zmiana organizacji pracy i struktury ośrodka. Celem jest lepsze wykorzystanie zasobów ośrodka w pracy na rzecz mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Działania te realizowane są w ramach projektu “Komplementarni w działaniu” współfinansowanego ze środków UniiEuropejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Przed wprowadzeniem zmian organizacyjnych w ośrodku, osoba objęta wsparciem była kierowana bezpośrednio do pracownika socjalnego, który zajmował się większością etapów pomocy – od udzielenia podstawowych informacji, poprzez m.in. wywiad środowiskowy, przyznanie wsparcia materialnego, aż do pracy socjalnej.
W nowym modelu wyodrębniono zespoły i stanowiska, które specjalizują się w danym obszarze pracy:
-
Stanowisko ds. pierwszego kontaktu – pracownicy pierwszego kontaktu informują o wszelkich możliwych formach pomocy i przysługujących prawach osobom zgłaszającym się do ośrodka, przeprowadzają rozmowę diagnozującą i rozpoznają wstępnie problem, a także przyjmują wnioski o udzielenie wsparcia, wydają zaświadczenia i kierują do odpowiednich zespołów właściwych dozałatwienia określonej sprawy
-
Zespół ds. świadczeń – którego pracownicy przeprowadzają wywiady środowiskowe, badają potrzeby i zasoby rodziny, przyznają pomoc finansową i rzeczową, ustalając zakres i wysokość świadczeń, ustalają zakres współpracy z klientem. Do zespołu ds. świadczeń trafiają dokumenty wcześniej przyjęte i zweryfikowane przez pracownika pierwszego kontaktu.
-
Zespół ds. pracy socjalnej – w tym zespole pracownicy prowadzą wyłącznie pracę socjalną korzystając z nowoczesnych narzędzi, których wykorzystanie zwiększy szansę na kompleksową i adekwatną diagnozę, co warunkuje skuteczność i adekwatność działań pracy socjalnej.
-
Zespół ds. usług socjalnych – zadaniem tego zespołu będzie organizowanie, koordynowanie i nadzór nad realizacją usług w mieście.W tym zespole pracownicy przyznają pomoc w postaci różnych usług, w tym: opiekuńczych, specjalistycznych, specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, ośrodków wsparcia, mieszkań chronionych i kierują do domów pomocy społecznej. Pracownicy tego Zespołu koordynują bazę usług społecznych dedykowanych mieszkańcom całego miasta.
Dzięki utworzeniu nowych stanowisk i zespołów, każda z pracujących osób może lepiej wykorzystać swój potencjał i posiadane zasoby w skutecznej i komplementarnej pracy na rzecz osób i grup wymagających włączenia społecznego i wsparcia. Efektem jest usprawnienie współpracy z mieszkankami i mieszkańcami miasta.
Warto pamiętać, że pomoc społeczna to nie tylko świadczenia finansowe, ale także usługi społeczne i przede wszystkim – praca socjalna, rozumiana jako partnerska współpraca z osobą doświadczającą trudności, włączająca ją w pracę nad rozwiązaniem problemów, których doświadcza. Wdrożenie nowego modelu pracy ośrodka pozwala na jeszcze bardziej pogłębioną i skuteczniejszą pracę socjalną.
W ramach projektu reorganizacji uległ także dział wspierający rodziny zagrożone przemocą. Aktualna nazwa to Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą, a jej pracownicy w ramach nowego modelu zajmują się kompleksowym wsparciem osób doświadczających przemocy i stosujących przemoc. Obszar działań obejmuje głównie rozpoznawanie spraw dotyczących przemocy, cykliczną pracę w środowisku rodzin doświadczających przemocy, interwencje w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia osób doświadczających przemocy w rodzinie, realizację procedury „Niebieskie Karty”, prowadzenie terapii krótkoterminowej, kierowanie do ośrodków wsparcia.
Skąd się wziął projekt i dlaczego wdrażany jest w MOPS w Częstochowie?
Oddzielenie pracy socjalnej od zadań administracyjnych nie jest nowym pomysłem. O potrzebie wprowadzenia zmian organizacyjnych w działalności ośrodków eksperci oraz samorządowcy mówili od dawna. Modyfikacja struktury ośrodków pomocy była jednym z elementów założeń do nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs,który jest realizowany ze środków PO WER 2014–2020.
Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie wraz z kierownictwem komórek organizacyjnych od dawna pracowali nad sposobami wdrożenia nowego modelu pracy, dlatego zdecydowano o przystąpieniu do konkursu POWR.02.05.00-IP.03-00-012/17 pt. „Wdrożenie usprawnień organizacyjnych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej przez nakierowanie działań na poprawę obsługi klienta”, którego celem było wyłonienie ośrodków pomocy społecznej, w których nastąpi wdrożenie usprawnień organizacyjnych polegających na oddzieleniu pracy administracyjnej od świadczenia pracy socjalnej oraz usług. MOPS w Częstochowie jest jednym z wybranych ośrodków pomocy społecznej, które uzyskały dofinansowanie na wdrożenie tych usprawnień.
Jak korzystać z pomocy MOPS po zmianach?
W pierwsze kolejności należy zgłosić się do pracownika na Stanowisku pierwszego kontaktu. Pracownicy udzielą wszelkich informacji, głównie o formach pomocy i możliwym wsparciu. Tutaj można będzie zgłosić także potrzebę skorzystania przez kogoś innego z pomocy, złożyć wniosek dotyczący wsparcia i otrzymać różnego rodzaju zaświadczenia.
STANOWISKO DS. PIERWSZEGO KONTAKTU |
|
Czym się zajmujemy? |
|
Lokalizacja kontakt |
Rejonowy Zespół Pomocy Społecznej Nr 1 w Częstochowie al. Niepodległości 20/22 pokój nr 16, III. piętro tel. 34 370 94 04 |
Rejonowy Zespół Pomocy Społecznej Nr 2 w Częstochowie ul. Staszica 10 pokój 4, I. piętro tel. 34 344 49 44 (do 47) |
Pracownik pierwszego kontaktu po przyjęciu wniosku skieruje sprawę do odpowiednich Zespołów właściwych do załatwienia określonej sprawy.
ZESPÓŁ DS. ŚWIADCZEŃ |
|
Czym się zajmujemy? |
Ponadto w Zespole ds. Świadczeń realizowane będzie m.in. : 8) wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach:
|
Lokalizacja kontakt |
Rejonowy Zespół Pomocy Społecznej Nr 1 w Częstochowie al. Niepodległości 20/22 |
Rejonowy Zespół Pomocy Społecznej Nr 2 w Częstochowie ul. Staszica 10 |
ZESPÓŁ DS. PRACY SOCJALNEJ |
|
Czym się zajmujemy? |
|
Lokalizacja kontakt |
Rejonowy Zespół Pomocy Społecznej Nr 1 w Częstochowie al. Niepodległości 20/22 pokój nr 6, III. piętro tel. 34 370 94 04 |
Rejonowy Zespół Pomocy Społecznej Nr 2 w Częstochowie ul. Staszica 10 pokój 12, II. piętro tel. 34 344 49 44 (do 47) |
W ramach projektu nastąpiły również zmiany organizacyjne w Sekcji Usług Środowiskowych, która została podzielona na dwa Zespoły: Zespół ds. usług socjalnych oraz Zespół ds. dzieci i młodzieży.
ZESPÓŁ DS. USŁUG SOCJALNYCH |
|
Czym się zajmujemy? |
Wsparcie w postaci:
5) mieszkania chronione wspierane dla osób z zaburzaniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Focha 71 a. 6) mieszkania chronione treningowe dla matek samotnych z dziećmi. |
Lokalizacja kontakt |
Sekcja Usług Środowiskowych – Zespół ds. usług socjalnych 1) W sprawie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych:
2) W sprawie udzielenia pomocy w postaci ośrodków wsparcia, mieszkań chronionych, specjalistycznych usług opiekuńczych realizowanych w ośrodkach wsparcia
3) W sprawie kierowania do domów pomocy społecznej
|
Wszystkie wnioski o pomoc w ww. sprawach należy składać w kancelarii przy ul. POW 2. |
Jeśli Twoja sprawa ma znamiona przemocy – możesz zgłosić się bezpośrednio do Sekcji Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą.
SEKCJA POMOCY SPECJALISTYCZNEJ |
|
Czym się zajmujemy? |
Wsparcie w postaci: Jeśli doświadczasz przemocy, jesteś świadkiem przemocy, ktoś z Twoich bliskich doświadcza przemocy, nie radzisz sobie z emocjami, możesz uzyskać fachową pomoc, świadczoną przez certyfikowanych specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy:
|
Lokalizacja kontakt |
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej |
1) Specjaliści ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie 2) Pracownicy Socjalni pracujący z rodzinami doświadczającymi przemocy, pokój nr 38, tel. 34 3724238 3) Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie miasta Częstochowy pokój nr 10, tel. 34 3724210 |
Szczegółowy wykaz na stronie:
http://mops.czestochowa.pl/mops2/o-nas-2/komorki-organizacyjne/
Wdrożenie nowego modelu odbywa się przy jednoczesnym wsparciu merytorycznym pracowników – odbywają się szkolenia i warsztaty. Dotyczą one między innymi nowego sposobu wykonywania zadań w oparciu o wypracowane w ramach projektu ekspertyzy, a takżenowych kierunków pracy socjalnej opartych na zasobach klienta (empowerment).
Ważnym narzędziem zwiększania efektywności pracy i rozwoju zawodowego pracowników socjalnych MOPS jest prowadzona superwizja pracy socjalnej. Celem spotkań ze specjalistą superwizorem jest poprawa jakości pracy, wzbudzenie profesjonalnej wiary w siebie, kreatywności, pomaganie pracownikom w lepszym rozumieniu klientów, ich problemów, promowanie profesjonalnego i indywidualnego rozwoju pracowników.
Od marca pracownicy socjalni będą brali również udział w warsztatach doskonalących umiejętności przy wykorzystaniuwyspecjalizowanych narzędzi pracy socjalnej, które będą wsparciem dla pracowników w związku z rozdzieleniem procedury postępowania administracyjnego od postępowania metodycznego. Rozpoczną się także konsultacje, które będą służyć weryfikowaniu działań w ramach wdrażanego modelu, wyjaśnianiu wątpliwości, omawianiu indywidualnych przypadków i zapewnią bieżące wsparcie w stosowaniu nowych rozwiązań. Odbędą się również szkolenia dotyczące obiegu dokumentów związanych z narzędziami informatycznymi oraz z zakresuzastosowania Kodeksu postępowania administracyjnego w systemie pomocy społecznej i wsparcia społecznego, a także warsztaty dot. syndromu wypalenia zawodowego.
W ramach unijnego finansowania, przygotowano także infrastrukturę do nowej organizacji pracy – wyremontowano część pomieszczeń, zakupiono meble i sprzęt.
Projekt pn. “Komplementarni w działaniu” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanegow ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. dla Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działania 2.5. Skuteczna pomoc społeczna.